poniedziałek, 24 marca 2014

Maneki-Neko

Pewnie wiele z was widziało maneki-neko. Są to figurki w kształcie kota z uniesioną, machającą łapką. Nazwa maneki-neko dosłowne znaczy "zapraszający kot". Są one bardzo popularne w Japonii i często ofiarowywane w prezencie lub stawiane przed restauracjami, sklepami czy domami publicznymi. Ale skąd się one w ogóle wzięły?Ich kult rozpoczął się w 1600r. gdy rozpoczęto hodowlę kotów rasy bobtail. Wraz z wzrostem ich popularności zaczęto wierzyć w ich cudowne właściwości i z czasem zaczęły się też pojawiać ich podobizny w formie obrazów i figurek. Z maneki-neko powiązane jest też dużo legend. (Przy niektórych można się naprawdę nieźle uśmiać. (≧▽≦)
Pierwsza z nich opowiada o pięknej, bogatej gejszy którą zaatakował jej własny kot. Kot zachowywał się jakby oszalał, piszczał i drapał swoją właścicielkę która wezwała na pomoc gospodarza domu. Właściciel przybiegł z pomocą i odciął mieczem głowę wściekłego kota. Zanim jego głowa upadła na ziemię ugryzła węża (-.-") przed którym kot próbował ostrzec swoją właścicielkę. Zrozpaczona gejsza nie mogła się pogodzić ze stratą swojego pupila więc gospodarz podarował jej podobiznę zwierzęcia. 
Jedną z popularniejszych historii jest też opowieść o samuraju którego zaskoczyła ulewa. Samuraj chcąc schronić się przed deszczem stanął pod drzewem i dostrzegł na przeciwko siebie kota stojącego obok starej świątyni. Kotek mył sobie pyszczek przez co wojownikowi wydawało się że kot chce go do siebie przywołać (w Japonii dłoń z palcami skierowanymi do dołu to gest wykonywany by kogoś zawołać). Samuraj ruszył w kierunku kota i chwilę po tym w drzewo pod którym przed chwilą stał uderzył piorun. Z wdzięczności za ocalenie życie zainwestował pieniądze w upadającą świątynię. Dziś nosi ona nazwę "Manekineko no miya" i jest bardzo popularna. Istnieje jeszcze mnóstwo legend w których maneki-neko odegrał zaszczytną rolę.


Jak już wspomniałam wygląd maneki-neko jest wzorowany na japońskiej rasie bobtail. Charakteryzuję się ona krótkim ogonem i stojącymi uszami. Większość maneki-neko ma czerwoną obróżkę i złoty dzwoneczek. W łapce trzyma monetę, rybę (czyli symbol obfitości) lub tabliczkę z napisem. To co jest napisane zależy od tego co ma on zapewnić. Bardzo ważny jest kolor maneki-neko. Najpopularniejszy jest biały pokryty czarnymi i rudo-brązowymi plamkami. To ubarwienie jest wynikiem rzadko występującej mutacji przez co koty w tym kolorze są wyjątkowe i mają przynieść dużo szczęścia. Maneki-neko można spotkać też w innych kolorach mających symbolizować lub zapewnić co innego: biały- niewinność, zielony- zdrowie, złoty-majątek. Wśród kobiet szczególną popularnością cieszą się w kolorze czarnym mającym odpędzać złe duchy i dręczycieli oraz różowym, przywołującym miłość. Oprócz koloru należy zwrócić też uwagę na to którą łapkę kotek ma w górze. Uniesiona lewa ma przynieść szczęście i pomyślność a prawa pieniądze. Spotykane są też takie które mają uniesione obydwie ale są one mało popularne ponieważ Japończycy uważają to za przesadę.

I na koniec kilka ciekawych faktów. Istniej muzeum maneki-neko w którym zgromadzone jest ok 1000 figurek. W mieście gdzie znajduje się to muzeum czyli Seito co roku organizowany jest festiwal maneki-neko podczas którego ludzie między innymi przebierają się z koty. I jeszcze ostatni: maneki-neko jest pierwowzorem dla pokemona Meowth iiii... Hello Kitty. Na co w sumie mogłaby wskazywać nazwa. ヽ(゚〇゚)ノ
Odchodząc już od tematu chciałabym wam bardzo podziękować za wszystkie komentarze których jest naprawdę dużo i za pierwsze subskrypcje! Naprawdę nie spodziewałam się tak dużej popularności i ilości wyświetleń w tak krótkim czasie!ヾ(☆'∀'☆)  Byłabym też wam bardzo wdzięczna gdybyście napisali mi o czym chcielibyście poczytać na blogu i ogółem co was najbardziej interesuje. Bye bye (´∀`*)

6 komentarzy:

 1. Czytałam troszkę na temat maneki neko, ale w aż tak szczegółowe informacje się nie zgłębiałam, więc naprawdę super pomysł na notkę. <3 Same figurki są przeurocze i sama chciałabym sobie kiedyś jakąś sprawić, tylko teraz w jakim kolorze kotka wybrać... hmm... xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :3 też bym chciała swojego tylko niestety w polsce są dość drogie :<

   Usuń
 2. Zawsze marzyłam o takiej figurce. Ogólnie widzę, że masz ciekawego bloga. :3

  http://poznaj-japonie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Słuchałam sobie o maneki neko na panelu na Magni, miło sobie było przypomnieć. ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. To co do tej pory piszesz jest ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. i like the kitties *_* your blog is very lovely and interesting. i`m glad if you visit my blog, too <3

  xx
  beauthi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń