wtorek, 4 marca 2014

Japońscy idole

A teraz trochę o popkulturze. Japoński pop różni się od europejskiego występowaniem dużej ilości idolów. W naszym kraju idol jest to osoba znana i popularna. Bardzo często jest też wzorem do naśladowania. Za to w Japonii spotykamy się z "kulturą idoli". Idole są to zazwyczaj młode dziewczyny mające przypisane konkretne cechy takie jak chryzma, ładny wygląd oraz zdolności wokalne i taneczne. Przy czym nie muszą mieć wielkiego talentu ponieważ ważniejszy jest ich wizerunek i zachowanie na scenie. Bardzo często ich piosenki są dość kiczowate a układy taneczne dość proste i polegające głównie na podskakiwaniu w miejscu i wykonywaniu różnych ruchów. Ich stroję są skąpe i kolorowe. Cała sztuka polega na tym że muszą przyciągnąć fanów swoim słodkim i niewinnym charakterem. Tu właśnie sprawy się trochę komplikują.
Wydawać by się mogło że życie idola jest przyjemne i nie skomplikowane. Wystarczy że chwilę poskacze po scenie i na tym kończy się zakres jego obowiązków. Ale pomiędzy koncertami występują oni w różnych programach telewizyjnych, reklamach, pokazach mody i podejmują się różnych ról aktorskich. Oprócz napiętego grafiku pozostaje też jeszcze jeden problem. Japończycy są dość wymagający w stosunku do swoich idoli i wiernie śledzą ich poczynania. W ich życiu nie mam mowy o żadnych wpadkach ponieważ są stale kontrolowani przez media. Japońscy fani mają też skłonność do wpadania w lekką obsesję na punkcie swoich idoli więc na wiadomość o związku lub kontaktach z płcią przeciwną od razu rozpoczyna się fala negatywnych komentarzy. W wyniku tego zjawiska miało miejsca wiele afer, jedna z nich była powiązana z słynnym zespołem AKB48. Ale o tym zespole napiszę osobny post ponieważ jest on dość wyjątkowy.
Jeśli chcielibyście przyjrzeć się życiu idoli oprócz przeglądania ich teledysków i różnych wywiadów możecie obejrzeć anime skupiające się na tej tematyce. Ja osobiście widziałam dwa: Love Live! school idol project i Perfect blue. Pierwsze z nich opowiada o uczennicach liceum które próbują uratować swoją szkołę przed zamknięciem i zakładają grupę szkolnych idolek. Anime proste i lekkie ale mimo to fajnie się je ogląda (animacja i układy taneczne świetne!). Drugie jest w formie filmu i jest to raczej typ przy którym trzeba się trochę skupić. Opowiada historię młodej kobiety postanawiającej podjąć się kariery idolki. Okazuje się że jest ona bardziej brutalna i cięższa niż początkowo myślała. Jest to starsze anime z dość nietypową kreską która moim zdaniem pasuje idealnie! Ogółem: genialne! :D
Bye bye!

2 komentarze:

  1. Jak tak to przeczytałam to stwierdzam, że idole mają trudne życie. ^^

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale z drugiej strony ile na tym zarabiają *-*

      Usuń