niedziela, 30 marca 2014

Maid cafe

Ohayō! 
Dziś będzie mowa o japońskich Maid cafe! Są to kawiarnie lub restauracje w których kelnerkami są młode, urocze dziewczyny przebrane w stroje pokojówek.

Jest to jeden z rodzajów restauracji typu cosplay. Prototypem tych restauracji była tymczasowa kafejka będąca atrakcją promującą grę "Welcome to Pia Carrot" na jednym z japońskich eventów w 1998 roku. Od tego czasu co jakiś czas można było w niektórych miejscach odwiedzić sporadycznie otwarte maid cafe. Do momentu gdy w 2001 roku w Akihabarze została otwarta pierwsza taka kafejka o nazwie Cure Cafe. Później zaczęły się pojawiać kolejne tego typu restauracje a obecnie w Japonii jest ich około 200. Zaczęły one też powstawać w innych krajach na przykład Chinach czy Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie grupą docelową byli mężczyźni będący fanami anime i mangi lecz teraz są one odwiedzane również przez dziewczyny i całe rodziny. Szczególną popularnością cieszą się wśród turystów.

Głównym elementem Maid Cafe są oczywiście kelnerki. Muszą one być młode, atrakcyjne i urocze. Ich strój bazuje na na sukienkach francuskich pokojówek. Składa się on z sukienki, białego fartuszka pończoch oraz opaski z falbankami. Mile widziane są również kocie lub królicze uszka i inne urocze akcesoria.


Kelnerki muszą być bardzo miłe dla klientów oraz zrobić wszystko by jak najlepiej się czuli w restauracji i byli zrelaksowany. Każda z pokojówek wita gościa w restauracji słowami Okaerinasaimase, goshujinsama/ojousama czyli Witaj w domu, Panie/Panienko. Za dodatkową opłatą klient może sobie zamówić masaż dłoni lub pleców albo zrobić sobie zdjęcie ze swoją ulubioną pokojówką. Mimo tego że kelnerki traktują klientów jak swoich władców wcale nie mają oni aż tyle przywilejów jak by się mogło wydawać. W niektórych restauracjach są nawet specjalne kodeksy których muszą przestrzegać. Między innymi mają absolutny zakaz dotykania kelnerek, obrażania ich oraz wypytywania o dane kontaktowe. Robienie zdjęć jest również zakazane. Gdyby się zdarzyło że któryś z klientów łamie zasady kodeksu zostaje on natychmiast wyproszony.

W tego typu restauracjach jest dostępne wiele różnych potraw i deserów. Charakterystyczny jest ich sposób podania. Potrawy często są serwowane na uroczo ozdobionych talerzach. Jednym z minusów tych restauracji jest cena posiłków. Dania są bardzo drogie ale w końcu przychodzi się tam głównie dla obsługi a nie jedzenia. Bardzo popularnym daniem jest Omuraisu czyli omlet nadziewany ryżem z dodatkami. Na prośbę klienta kelnerka pisze keczupem na omlecie to co sobie zażyczył. Bez problemu możecie sobie zrobić taki omlet w domu. Jest bardzo łatwy do zrobienia i smaczny. przykładowy przepis TU

Ciekawe jest tez to że odpowiednikiem Maid Cafe są tak zwane Host Cafe w których kelnerami są młodzi i przystojni mężczyźni ubrani jak kamerdynerzy i traktujący kobiety jak księżniczki. Oprócz tego powstały również "Granny Cafe" w których za pokojówki przebrane są starsze kobiety w wieku emerytalnym lub dziewczyny ucharakteryzowane na babcie.


Motyw Maid Cafe jest obecny w wielu mangach i anime. Jedno z moich ulubionych to kaichou wa maid-sama! w którym główna bohaterka po szkole pracuje w takiej restauracji. Polecam obejrzeć, nawet gdy oglądałam je po raz drugi nie nudziłam się.

Sama uszyłam swój strój pokojówki na Festiwal Japoński na którym będę w niego przebrana w naszej małej Maid Cafe. Bardzo bym chciała kiedyś odwiedzić taką prawdziwą. Dla mnie dziewczyny przebrane za pokojówki są strasznie urocze, a co wy o nich sądzicie?

4 komentarze:

 1. Sama chętnie odwiedziłabym taką kafejkę. hehe xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Piszesz bardzo ciekawie, umiesz zaintrygować czytelnika, podoba mi się.
  Te kelnereczki są przesłodkie, pewnie facetom by się spodobało!

  OdpowiedzUsuń
 3. Urocze takie kawiarnie są :D

  OdpowiedzUsuń